Планування діяльності організацій, фірм та підприємств в Україні потребує, перш за все, визначення з потребами в чисельності працівників. Планування трудового ресурсу зазвичай починається з розрахунку того, наскільки забезпеченими є робочі місця, ніскільки кваліфіковані найняті працівники та наскільки раціонально використовуються їх знання, можливості та досвід у компанії. Це актуальне питання, яке стосується будь-якої організації. Кожен керівник вирішує його по-своєму, але краще за все, щоб не зробити розповсюджених помилок, керуватися в прийнятті подібних рішень нормативним законодавством, нормами та порадами кваліфікованих спеціалістів. Неоціненну поміч у вирішенні подібних питань надасть “Книга обліку руху чисельності працівників” - її можна придбати на сайті MediaPro.
Визначення чисельності персоналу залежить від...
Чисельність працівників організації визначається відповідно до масштабів, складності й трудомісткості робочих процесів. Також на облік кадрів впливає й ступінь автоматизації/механізації й комп'ютеризації трудових процесів. Саме ці показники визначають чисельність трудових кадрів. Це лише перелік найрозповсюдженіших факторів. Нюанси можуть бути різні, особливо, якщо ми говоримо про підприємства різних галузей та спрямувань. Певна річ, що підхід до обліку працівників для серійного/масового виробництва та для організації зі сфери послуг, буде кардинально різним. Сезонні роботи, розширення відділу, опрацювання нового вектору розвитку - все це лише мала частина причин, що змушують менеджера з персоналу розпочати пошук нових працівників. Важливо правильно розрахувати чисельність працівників, оскільки часто мова йде не просто про надання премій усьому відділу, забезпечення матеріалами та обладнанням, необхідним для праці, але й низка інших не менш важливих речей, як-то замовлення спецодягу, забезпечення комфортних умов праці - для колективу з різною чисельністю ці показники будуть різними.
Не слід забувати про фактори зовнішнього середовища, вони також впливають на визначення чисельності працівників. Серед найважливіших:
-
ринкова кон’юнктура, пов'язана з певним видом діяльності;
-
циклічність розвитку ринкової економіки: важливо вчасно передбачити можливий економічний спад;
-
регіональна специфіка ринку праці;
-
урядова програма або держзамовлення;
-
закони та інші юридичні моменти;
-
можливість використовувати працівників для тимчасової або надомної праці.
Типової форми для розрахунку кількості працівників не існує. Проте є певні риси та параметри, які допомагають бути точними у підрахунках. Давайте розберемо ці теоретичні труднощі на практиці. Для прикладу візьмемо систему основних розрахунків на промисловому підприємстві. Загальну чисельність промислово-виробничого персоналу у цьому випадку можна визначити трьома методами:
-
Розрахунки на базі повної трудомісткості виготовлення продукції.
-
Спираючись на чисельність саме обслуговуючого персоналу.
-
Розрахунки на базі виробки.
Ми не наводимо спеціальних формул й не ускладнюємо розуміння фахових понять, ми лише хочемо продемонструвати, що варіантів визначення оптимальної чисельності працівників може бути декілька. Й кожен спеціаліст або керівна особа може обирати свій шлях.