
Державний секретар США Рекс Тіллерсон заявив, що США можуть відступитися від Мінських угод, щоб припинити війну на Донбасі. Він сказав, що це можливо, аби українське керівництво прийшло до згоди з Москвою поза угодою 2015 року. Про це у Facebook пише український політичний оглядач Юрій Луканов.
«Я думаю, що це дуже важливо, - сказав Тллерсон, - щоб нам була дана гнучкість у досягненні цілей Мінського процесу. Дуже може бути, що уряд України і уряд Росії можуть дійти до прийнятного розв'язання проблеми через іншу структуру, ніж Мінськ». Він сказав це на засіданні комітету з міжнародних справ Конґресу США. «Може застереження в тому, що я би не хотів, аби ми були прикуті ланцюгами до Мінська, якщо з'ясується, що учасники переговорного процесу вирішили досягти врегулювання через іншу, відмінну угоду», - додав він. Державний секретар сказав, що адміністрація повинна мати більше гнучкості в питанні посилення або послаблення санкцій. Юрій Луканов зауважує, що в той же час американські законодавці наполягають, щоб жодні санкції з Росії не було знято, поки вона не виконає вимоги угоди. «Це цікавий поворот. Тіллерсон вже не наполягає на досягненні мети у рамках саме Мінського процесу. Він передбачає виведення усіх іноземних військ з Донбасу. Надання особливого статусу окремим районам Донецької і Луганської області. Проведення там виборів з амністією для тамтешніх», – написав блогер.
За його словами, суперечливі мінські угоди дали можливість раніше призупинити і послабити війну, а Україні скористатися паузою для посилення своєї армії. Висловлюються оцінки, що мінські угоди прописано так, що їх неможливо виконати. Власне, тому і цікавий це пасаж Тіллерсона. Адже раніше озвучувалася ідея, що США мають увійти в переговорний процес. З іншого боку, викликають застереження слова Тіллерсона про можливість послаблення санкцій. Попри послідовну позицію США у підтримці України і вимог вивести війська з Донбасу і повернути Крим, Тіллерсон у кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ великої сімки ставив питання: чому американських платників податків мають хвилювати проблеми України? «Сигнал від Тіллеросна і обнадіює, і насторожує. Якщо США увійдуть у процес врегулювання війни на Донбасі, то це позитив. З іншого боку, ідея послаблення санкцій не викликає захоплення, адже Путін сприймає подібні заохочувальні жести не як підтримку врегулювання, а як можливість для нього продовжувати свої чорні дії – це українцям відомо краще, ніж будь кому», – підсумував Юрій Луканов.