
Політичний оглядач Тарас Чорновіл на своїй сторінці в Facebook пише про те, що учора на засіданні Кабміну була озвучена одна доволі тривожна тема – Одеський Припортовий Завод (ОПЗ). І тут, хто хоче шукати зраду, вона точно наявна. Прем'єр підняв питання щодо причин програшу в апеляційній інстанції юристами ОПЗ компанії Фірташа Ostchem на суму боргу понад 200 млн. доларів. Рішення жахливе: 193,36 млн доларів основного боргу, 57,8 млн доларів – нарахованої пені за прострочення платежів на суму заборгованості ОПЗ, за рішенням Стокгольмського суду, з 12 червня 2016 року буде нараховуватися 7,5% річних – як плата за користування грошима. До 31 грудня 2016 року ставка буде на рівні 7,5%, з 1 січня 2017 року вона може бути переглянута. Як пише експерт, зайве й говорити, що визнання такого боргу – це вже банкрутство державного бюджетоутворюючого підприємства.
За словами Тараса Чорновола, сам борг утворювався штучно, коли при владі був Янукович, а Льовочкін та Фірташ за копійки загрібали все цінне в країні. Компанія Ostchem з 2012 року була єдиним постачальником газу на завод, а інші компанії Фірташа – з березня 2013 року, монопольними покупцями продукції заводу. Борг був штучно створений відповідно до угоди з Ostchem від 20 січня 2013, але сформувався у вересні-грудні 2013 року. Що тоді відбулося? Саме в цей період «Газпром» знизив ціну газу для Ostchem з 430 до 265 доларів за тисячу кубометрів, але для ОПЗ компанія Фірташа продовжувала продавати газ по 430 доларів. «Чітко проглядається злочинна змова представників тодішньої влади, зокрема Фонду Держмайна, олігарха та керівництва підприємства. Фактів достатньо, щоб розбити позов у арбітражі, але у липні минулого року на засіданні Стокгольмського арбітражу юристи ОПГ не стали наголошувати на зловживаннях і тихо змирилися з рішенням проти України, точніше – державного підприємства. Так само вони тихенько «проспали» суд першої інстанції, який дозволив виконати в Україні рішення Стокгольмського арбітражу, а, коли ФДМ подав апеляцію, маючи непогані правові позиції, юристи підприємства в останній день слухань просто не з'явилися», – написав експерт.
На думку Тараса Чорновола, шанс порятунку підприємства ще є. Існують механізми недопущення процедури банкрутства до розгляду в касаційній інстанції, але, щоб і там не повторилася та сама зрада, цього разу без жодних лапок, мали бути здійснені ряд жорстких заходів. Прямо на Кабміні прем'єр доручив новому голові ФДМ відсторонити й почати процедуру зміни керівництва держпідприємства, МВС – почати розслідування злочину, Мін'юсту забезпечити правовий супровід, а також обіцяв особисто звернутися в НАБУ й ГПУ.