
Український блогер і журналіст Павло Правий на своїй сторінці в Facebook пише про те, що в соцмережах знову трохи спалахнула дискусія «чому не оголошено війну Росії?». За словами Павла Правого, щоб тим, хто починає такі розповіді стало зрозуміло раз і назавжди, варто пригадати історію. 30 листопада 1939 року СРСР напав на Фінляндію. Все те саме, що і на Донбасі: проголошення Фінської демократичної республіки у першому захопленому фінському місті; формування «уряду ФДР» з чекістів із фінськими прізвищами; перевдягнена у особливу форму радянська 106 гірськострілецька дивізія під назвою «Фінська народна армія» і навіть порушення Москвою раніше підписаних документів – пакта про ненапад з Фінляндією. Майже пряма аналогія з ОРДЛО.
«І от, що робить маршал Маннергейм? Розриває дипломатичні стосунки з СРСР? Оголошує СРСР війну? Знаючи, що маєш 30 танків проти 2289 радянських і 130 літаків проти 2446 радянських? Ні. Маннергейм проводить за оцінками наших професійних патріотів, політику «зради». У Фінляндії навіть загальної або часткової мобілізації оголошено не було. Чоловіків призивали не на війну, і навіть не в АТО, а - на «позапланові навчання». Паралельно Фінляндія звернулася за захистом до міжнародного співтовариства, волаючи на увесь світ про радянську агресію», – написав Павло Правий. Він додає, що Кремль, звичайно, усі звинувачення і докази відкидав, стверджуючи, що Червона Армія з Фінляндією не воює, а лише «надає допомогу» дружній Фінській демократичній республіці на її прохання. Разом з тим у Фінляндії розвернулося масовий волонтерський рух та неофіційна прихована мобілізація. Фінські громадяни добровільно після роботи йшли плести маскувальні сітки, виготовляти «Коктейлі для Молотова», клепати «буржуйки» для бліндажів, рили окопи, в’язали теплі светри та рукавиці. Величезній силі Сталіна фіни проставили те, що мали: патріотизм і згуртованість населення і надпотужна армія «іхтамнетов» застрягла на мінних полях.
«Що дала ця «зрада» Маннергейма Фінляндії? Фіни виграли дорогоцінний час. Головне: після того, як Червона Армія ціною неймовірних втрат таки прорвала Лінію Маннергейма, Сталін її зупинив і не пішов на цілковиту окупацію Фінляндії. Чому? Бо це не лише де-факто, але і де-юре був би відкритий акт військової агресії проти суверенної країни, а не «конфлікт» з великою ймовірністю оголошення війни з боку Британії, Франції, а може і США, а от якби Фінляндія оголосила війну СРСР у листопаді 1939 року – тоді інша справа. Тоді згідно до міжнародних норм, СРСР мав право на окупацію усієї країни, бо «на нас напали». Саме так: той, хто перший оголошує війну вважається агресором, бо війна – це не лише хоробрість та патріотизм. Війна – це змагання можливостей: фінансових, економічних, промислових, кадрових. У нас мобілізаційний ресурс – 4 мільйони. В Росії – 14,5. До речі, дипломатичні стосунки у 1939 році Фінляндія з СРСР теж не розривала. Їх розірвав СРСР», – підсумував Павло Правий.