До розслідування військових злочинів на звільнених територіях треба залучати більше міжнародних слідчих – прокурор Олександр Лукашенко
До розслідування військових злочинів у Харьківській, Херсонській, Донецькій та інших областях треба залучати як можна більше міжнародних експертів, слідчих, а також запрошувати журналістів та документалістів з різних країн. Спільна слідча група (JIT) з розслідування воєнних злочинів РФ, яка створена Україною і до якої входить кілька країн, зокрема Литва, Польща, Естонія, Латвія Словаччина, повинна відправити у звільнені райони Харьківської області більше працівників правоохоронних органів та експертів для фіксування доказів воєнних злочинів. Таку особисту думку висловив прокурор Олександр Лукашенко.
Також за його словами, потрібно запрошувати і залучати максимально можливу кількість зарубіжних експертів, криміналістів, правоохоронців тощо для виявлення та фіксування всіх злочинів для притягнення винуватих в українських та міжнародних судах, розгляду справ і винесення вироків катам через трибунали.
«Нажаль, останні два тижні показали, що масштаби злочинів, які скоїли російські військові та колаборанти у Харьківській області жахають не менше, ніж у містах та селах Київської області навесні. Від колег з правоохоронних органів отримаю інформацію щодо реєстрації більш ніж 200 воєнних злочинів, скоєний російськими військовими. І це тільки за кілька днів роботи правоохоронців. Отже, мова може йти про більш ніж тисячу воєнних злочинів, таких як вбивства, катування, згвалтування не говорячи вже про грабіж та мародерство. Об’єм роботи дуже великий і він жахає. Зі звільнених сіл і міст Харківщини та Донеччини щодня з’являються свідчення про тортури, вбивства, викрадення і знущання, яким російські окупанти піддавали місцевих мешканців», - говорить прокурор Олександр Лукашенко.
За його словами, слід очікувати, що зі звільненням нових населених пунктів та території України від загарбників буде зростати і кількість злочинів.
Також потрібно запрошувати журналістів, документалістів для фіксування всіх цих звірств росіян.
Нагадаємо, члени Спільної слідчої групи (JIT) зі штаб-квартирою в Гаазі - організації, нещодавно створеною за сприяння та фінансування Євроюсту, органу юстиції Євросоюзу, а також за підтримки Міжнародного кримінального суду (МКС) та урядів тих країн, які за принципом універсальної юрисдикції хочуть самостійно порушувати кримінальні справи проти винних у воєнних злочинах та злочинах проти людяності в Україні. ЗМІ повідомляли, що у Харківській області працюватимуть 23 мобільні слідчо-прокурорські групи. До їх складу увійдуть співробітники прокуратури, СБУ, Нацполіції, вибухотехніки та інші експерти.