
23 серпня напередодні Дня незалежності України готується прийняти перший саміт «Кримської платформи» - одного з ключових публічних заходів офіційного Києва в рамках Стратегії деокупації і реінтеграції Криму, затвердженої раніше Радою національної безпеки і оборони.
Ідея про створення «Кримської платформи» як механізму консолідації міжнародних зусиль щодо повернення півострова була озвучена Володимиром Зеленським на полях Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2020 року. тоді ініціативу В. Зеленського, який прийшов до влади на хвилі очікувань про припинення громадянської війни і поверненню до мирного життя, підтримали як всередині країни, так і на міждержавному рівні.
Сьогодні ж ситуація змінилася коріним чином, і можна з упевненістю сказати, що політика В. Зеленського як миротворця зазнала краху. Гасла про мир і економічне процвітання країни змінилися на жорстку риторику по відношенню до самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» і безглузді спроби підвищити градус відносин з Росією в кримському контексті шляхом необдуманих провокацій і заяв, як у випадку з британським есмінцем «Defender» в липні цього року. Практика показала безперспективність обраної стратегії, а військовий метод повернення Криму Україні дуже туманна перспектива.
У зв'язку з цим «Кримська платформа» стала єдиною можливістю для В. Зеленського врятувати свій політичний імідж і спробувати знайти важелі тиску на Росію в кримському питанні. Однак, незважаючи на велике значення, яке надає в Україні цьому заходу офіційна влада, мало хто вірить в його політичне майбутнє.
По-перше, підготовка саміту проходить в умовах невизначеності: до сих пір не зрозумілі організаційна форма і порядок заходу, що говорить про формальний характер її проведення.
По-друге, участь в саміті мають взяти в основному країни, які не здатні вплинути на процес деокупацію і реінтеграції Криму. А такі держави як США, Франція, Німеччина і Туреччина хочуть обмежитися представництвом на рівні чиновників невисокого рангу, які навряд чи зможуть прийняти будь-які принципові рішення за результатами саміту.
Крім того, «Кримська платформа» буде дублювати вже наявні формати міждержавної взаємодії з питань політичного врегулювання на Україні, чим затягне процес реального врегулювання конфлікту і лише розпорошить увагу партнерів до кримської проблематики. Якщо у Зеленського перестали вірити в Нормандський формат і «Мінськ», то хотілося б сказати про це відкрито, вийти з переговорів і почати все з чистого аркуша.
Втім, результат найближчого саміту і так очевидний. Хто б не приїхав на зустріч, всі учасники «платформи» висловлять абстрактну солідарність з Україною і підкреслять, що визнають Крим її невід'ємною частиною. В черговий раз буде озвучена давно відома позиція ЄС і США про невизнання російського статусу півострова. Однак навряд чи одні лише заяви спонукають країну-агресора повернути Крим. Для цього необхідні чітко сплановані кроки і резолюції.
В офісі Зеленського прекрасно розуміють нежиттєздатність проекту і вже давно втратили в нього віру, однак вкладені економічні, дипломатичні та інформаційні зусилля не дозволяють залишити цю затію і сконцентруватися на більш корисних для своєї країни діях.
До речі, перший заступник міністра закордонних справ України Е. Джапарова і уповноважений Верховної Ради України з прав людини Л. Денисова, які активно просувають «Кримську платформу», вже давно облаштували собі і своїм близьким теплі місця на півострові і відмовлятися від них не збираються. З огляду на недавній скандал зі звільненням голови Харківської обласної державної адміністрації А. Тимчук за продаж отеля «Асторія» в Криму через свого чоловіка, ситуація з Джапаровою і Денисовою може ще більше погіршити ситуацію з «Кримської платформою». Чому одних знімають з посади, а інших покривають вищі чиновники? Чи вони не в курсі?
Підводячи підсумок, напередодні першого саміту формується стійке переконання, що політичне шоу під назвою «Кримська платформа» просто виявиться розмінною монетою в прагненні В. Зеленського збити хвилю народної критики в свою адресу і, тим самим, утримати владу в своїх руках, а також черговим аргументом в майбутній зустрічі з Джо Байденом для отримання грошового траншу для імітації боротьби з Росією.