карта сайта

Будапештський меморандум: уроки для України

Будапештський меморандум: уроки для України
5 грудня 1994 року в Будапешті відбулася зустріч глав держав і урядів Наради з безпеки та співробітництва в Європі. Під час цієї події було підписано так званий Будапештський меморандум про гарантії безпеки Україні, яка добровільно відмовилася від арсеналу ядерної зброї – третього за потужністю у світі. Під цим сумнозвісним сьогодні документом підписи поставили президент США Білл Клінтон, Росії – Борис Єльцин, України – Леонід Кучма і прем’єр-міністр Великобританії Джон Мейджор. Крім того, окремі пункти меморандуму, які стосувалися безпеки нашої держави, також підписали Китай і Франція. У далекому 1994 році навряд чи хтось міг спрогнозувати, що про цей документ так часто згадуватимуть в майбутньому. Тоді світ ще перебував під впливом ейфорії від закінчення «холодної війни». А постколоніальна українська влада жила мріями про те, що у міжнародних стосунках існує справедливість та відповідальність за дані обіцянки. І вона зовсім не припускала, що Росія колись може здійснити агресію проти України. Хоча мала би припустити, зважаючи на непросте історичне минуле і те як Росія ставилася до самої ідеї існування незалежної України. У праві така поведінка це називається злочинною недбалістю.

У 1994 році українська влада, яка сформувалася з колишніх компартійців, проявила злочинну недбалість, не потурбувавшись про майбутнє і уклавши юридично нікчемні гарантії нашої безпеки. Дивно, але країна, яка за весь історичний період зазнала чи не найбільше втрат від військових конфліктів, актів агресії, окупації, від голодоморів та репресій, з самого початку взяла курс на пацифізм і відмову від потужної армії для власного захисту. Історія нічому не навчила тодішні українські еліти, які марили дружбою з Росією і абсолютно не враховували історичні факти. Здавалося б, історія мала б навчити, що Україна як незалежна держава може відбутися лише за наявності міцної сучасної армії. Лише це – гарантія її суверенітету, а не якісь там договори і обіцянки. Тим більше, геополітичне розташування України підказує, що потрібно мати потужне військо, щоб тамувати апетити непростих сусідів, особливо таких як Росія. Скільки раз Україна втрачала свободу через те, що не мала своєї армії! Але вже у Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року простежуються дивні антимілітаристські тенденції. Україна сама з власної ініціативи взяла на себе зобов’язання не приймати, не виробляти, не поширювати ядерну зброю. А напередодні референдуму 1 грудня 1991 року урочисто заявила про без’ядерний статус. Наступного року Україна ще й взяла на себе зобов’язання приєднатися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. А парламент доручив Кабміну затвердити програму ліквідації стратегічних наступальних озброєнь. Нарешті у січні 1994 року у Москві за участю Білла Клінтона і Бориса Єльцина було підписано угоду про ліквідацію ядерної зброї в Україні. Таким чином, вже на зорі української незалежності її правлячі верхи вирішили акцентувати увагу не на тому як зберегти боєздатність армії та бути серйозним гравцем на світовій арені, а на тому, як роззброїтися.

Зрозуміло, що Україна як держава з сильною армією, не була потрібна нікому, в тому числі Росії та США. На неї здійснювався шалений тиск з метою змусити відмовитися від ядерної зброї. Але з іншого боку українська влада сама заявила про такі наміри. Питання про необхідність ядерної зброї для України є дискусійне. Водночас, ні в кого не викликає сумніву те, що Україна має мати сучасну і сильну армію. І якщо вже вона проявила добру волю та відмовилася від потужного арсеналу ядерної зброї, то за такі дії потрібно отримати не «фількіну грамоту» у вигляді Будапештського меморандуму, а реальні гарантії і можливо ще більше. Проте це не дуже усвідомлювали правлячі верхи. Новий президент Леонід Кучма зумів переконати народних депутатів у листопаді 1994 року прийняти Закон «Про приєднання України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї». Таким чином, Україна не лише втрачала наявну на її території зброю, що можливо, було логічним, оскільки ця зброя не контролювалася нею. Однак, вона також взяла на себе зобов’язання не бути ядерною країною і не розробляти такої зброї. Правда в останньому пункті цього закону було зазначено про те, що він набуває чинності після надання Україні ядерними державами гарантій безпеки, які будуть оформлені у вигляді міжнародно-правового документа. Цим документом і став так званий Будапештський меморандум.

Насправді меморандум не став юридично обов’язковим міжнародним договором. Швидше це була політична домовленість, яка не передбачала юридичних наслідків у випадку його порушення. На словах підписанти, серед яких була і Росія, зобов’язалися поважати цілісність і існуючі кордони України. Також там містилася сміхотворна норма про те, що якщо Україна стане жертвою агресії, то буде негайно скликано Раду Безпеки ООН і проводиться консультації учасників угоди. Меморандум навіть не передбачав введення санкцій проти агресора, залишаючи це питання в рамках виключно моральної точки зору. Так само в документі нічого не вказувалося про дії країн-гарантів у випадку нападу на Україну. Не було там пунктів про надання військової допомоги чи про спільні дії проти агресора. Англомовний варіант меморандуму містив визначення «запевнення в безпеці», а не «гарантію безпеки». А це самим собою послаблювало і без того недієвий договір. По суті, Україна підписала в Будапешті пусту декларацію, яка не недала їй жодних чітких гарантій безпеки. Незрозуміло, чим думав Леонід Кучма та українська дипломатія, коли пішли на підписання такого документу.

Катастрофічна помилка України вилізла боком у 2014 році, коли настав час перевірити на дієвість міжнародні гарантії, дані за добровільну відмову від ядерної зброї. Коли Україна звернулася за допомогою до США і Великобританії, ті обмежилися тим, що скликали нараду за участю міністра закордонних справ України. І заявили, що звісно вони підтримують територіальну цілісність України. Однак, вказали, що меморандум сам по собі не є угодою про надання гарантій безпеки та не вимагає військового втручання. А Франція і Китай заявили, що самі вони Україні не загрожують, але не мають ніяких зобов’язань змушувати інші країни виконувати Будапештський меморандум. Що ж до реакції Росії, то вона була вершиною цинізму. На думку Росії, після Революції гідності в Україні зникла легітимна влада, отже зникла держава, яка підписувала цей меморандум. Також Кремль вважав, що меморандум зобов’язує його лише захищати Україну від втручання третіх держав. А російська делегація на саміті з фізичної ядерної безпеки у березні 2014 року заявила, що «Росія у Будапешті не брала на себе зобов’язання примушувати частини України залишатися у її складі проти волі їхнього населення». Тому після референдуму у Криму посилатися на Будапештський меморандум є безпредметно.

Провал Будапештського меморандуму показав, що надії на миролюбність і справедливість у міжнародній політиці є марними, особливо якщо твій сусід – імперська Росія. Також він засвідчив про те, що курс на надмірний пацифізм і сподівання на хороших друзів за кордоном, був помилковий. За відмову від ядерної зброї можна було виторгувати набагато більше, ніж нікчемний декларативний папірець, підписаний у Будапешті. Як з військової, так і з економічної чи безпекової точки зору. Але українська влада у 90-х роках проявила свою слабкість, обмеженість світогляду і нездатність протистояти зовнішньому тиску. Тепер за її помилки глобального масштабу змушені розплачуватися усі українці.

Святослав Ворон для replyua.net
Ошибка в тексте? Выделите ее мышкой! И нажмите: Ctrl + Enter

Популярные
21 янв 2019
22973

«Ты как Волочкова, в снегу и голая»: Ольга Бузова разделила своих подписчиков на два табора из-за эротичного фото в сети

Одна из самых скандальных певиц российского шоу-бизнеса Ольга Бузова, продолжает хвастаться красивыми фотографиями со своего второго отпуска, передает replyua.net.

21 янв 2019
8559

Луценко может привезти из США Юлии Владимировне необычный «сюрприз»

Завтра наша страна будет отмечать 100-летие провозглашения Акта воссоединения УНР. Именно в этот знаменательный день политтехнологи Юлии Тимошенко запланировали выдвижение лидера партии «Батькивщина»

21 янв 2019
7572

Блогер: израильский истребитель всего одной ракетой превращает в пепел российский «Панцирь». О какой мощи может идти речь?

Можно сколько угодно рассказывать, какая великая у тебя страна, какая сильная у тебя армия и многое другое, но, когда на твой комплекс ПВО летит израильский самолет, ты пускаешь в него одну ракету,

21 янв 2019
5990

Отпустить экипаж! Взятый в плен украинский моряк озвучил смелый ультиматум РФ

Капитан незаконно захваченного ФСБ России в районе Керченского пролива корабля украинских ВМС «Бердянск» Роман Мокряк заявил, что все члены экипажа выполняли его приказы, в связи с чем он потребовал

21 янв 2019
5924

«Украина сейчас – больная страна», - Сергей Соседов оскорбил Украину

Сергей Соседов, знаменитый российский музыкальный критик, а также бывший судья украинского телевизионного шоу «Х-фактор», посоветовал россиянам отказаться от поездок в Украину, а также назвал ее

21 янв 2019
5594

«Ты - мой свет, ты моё счастье!» Кристина Орбакайте поделилась нежным фото со своим мужем

Одна из самых знаменитый исполнительниц российского шоу-бизнеса, артистка Кристина Орбакайте, порадовала свои подписчиков в «Инстаграм» совместным фото со своим мужем Михаилом Земцовым, передает

21 янв 2019
5427

«У нас нет бедных звезд на эстраде»: самая богатая украинская певица рассказала о продажности шоу-бизнеса

Знаменитая певица-миллиардерша, жена миллиардера Мохаммада Захура Камалия, высказала свое мнение об украинском шоу-бизнесе, отметив, что вся эстрада продажная, передает replyua.net со ссылкой на

Последние новости

"Не смешно, а грустно" - очередное мнение экспертов о Зеленском

В одной из больниц Запорожья сотрудники заболели корью

Диеты - это прошлый век. Как есть все и худеть

Талибы напали на спецслужбу Афганистана, убив более ста сотрудников

Блогер: из-за неверного решения можем оказаться на месте Сирии и тогда нас защитит ЕС точно также, как сегодня защитил сирийцев

Ефремов, которого подозревает, в посягательстве на территориальную целостность Украины, проведет под стражей ещё 2 месяца

В ЕС заговорили об ужесточении требований к "Северному потоку-2"

Как встретили "Украинскую правду" в ЗЕ!Команде

Бочкала: выписываем «желтую карточку» Тимошенко и информируем ЦВК о подкупе избирателей

«Не наказывайте ее, она хорошая!» Иосиф Пригожин показал ролевые игры с певицей Валерией

Луценко обвиняет Кучму в убийстве Гонгадзе

Тесное сотрудничество с Израилем поможет нам ускорить свой путь в Европу и НАТО, – аналитик

Бортник: Ляшко вполне может зацепиться за второй тур президентских выборов

«Более сексуальной женщины нет, и не будет, Вы страсть и огонь»: Надежда Мейхер удивила исполнением танго в своем авторском музыкальном спектакле

Эксперт: Иерусалим пока не склонен ответить ни «да», ни «нет» новой украинской церкви

Стала известна возможная причина пожара в Керченском проливе

«Сексуальная»: Анна Семенович порадовала снимком с постели, сделав акцент на своей большой груди

Какие черты характера парней больше всего привлекают девушек

Гендерное неравенство негативно сказывается на здоровье женщин

Прибедняется: Кива подал декларацию за 2017 год

«Обалдеть! Алла выглядит моложе тебя!» Максим Галкин похвастался новым семейным снимком

Айвазовская: ЦИК не может препятствовать присутствию наблюдателей из РФ на выборах президента Украины

«Я хочу дать шанс каждому вашему ребенку реализовать себя в своей стране», - Олег Ляшко

«Сегодня Беларусь уже экономически и ментально является частью России»: блогер рассказала, как Лукашенко сдал свою страну Кремлю

Количество наблюдателей на президентских выборах существенно возросло

«Там творится что-то жуткое»: возле Керченского пролива произошел взрыв на корабле, люди выпрыгивают за борт

Блогер: Юлю с яйцами запомнят надолго

Жанна Бадоева приятно удивила фото в сети, рассказав о съемках нового проекта о путешествиях

«Оставь его себе. Мне уже не нужно. Проехали»: Анна Седокова рассказала, как создавалась ее новая песня, намекнув на любовный треугольник в ее жизни

Тимошенко и Порошенко являются главными кандидатами на пост президента Украины

На Крещение мэры со всей страны съехались к Кличко

«Вы пример для многих девушек!» Ани Лорак похвасталась новым достижением в сети, вызвав волну восхищений в свой адрес

Дипломат: 2018-й стал провальным для нашего МИД, которое превратилось в обыкновенного статиста

Букмекеры «пророчат» победу Тимошенко на предстоящих президентских выборах в Украине

Российский политик: новая языческая «Религия войны» становится в России государственной

«Ты - мой свет, ты моё счастье!» Кристина Орбакайте поделилась нежным фото со своим мужем

Политический эксперт: у Зеленского нет шансов на президентство, комики больше 10% не набирают

«Браво! Я получила огромное удовольствие»: Вера Брежнева восхитилась творчеством Лободы

Зеленский объяснил, почему его обращение к украинцам показали вместо новогоднего поздравления Порошенко

«Ты как Волочкова, в снегу и голая»: Ольга Бузова разделила своих подписчиков на два табора из-за эротичного фото в сети

РФ направит своих наблюдателей на украинские выборы

«Олю, Ви в сорочці чарівна, проте чоловік у жовтих плавках - це жах!» Сумська показала, як вона відсвяткувала Водохреща

Сегодня день плохого настроения

Соловьев рассказал об особом выговоре слова Россия, озвучив новый перл о связи его страны с Русью

Гриценко: Крым будет украинским

Пока замужем: стала известна дата развода Ани Лорак

В Израиле отменили одну из важнейших встреч Порошенко

Ляшко официально выдвинут кандидатом в президенты Украины

«Не сможет без Украины»: в РФ предупредили о неизбежности катастрофы в Крыму

«Я бы убила мужа за такое фото»: сеть в ярости от признания Влада Топалова в любви другой женщине

Савченко официально заявит о своём желании побороться за пост президента 26 января

«Я знаю, о чем говорю, когда утверждаю, что Керченский мост долго не простоит»: в России рассказала и ненадежности «постройки века»

Историк рассказал, почему, обнародованные Зеленским пять главных проблем украинцев нереально выполнить за 5 лет

«Мамой будет Ани Лорак»: Сергей Лазарев озадачил новым постом в Instgaram

Петренко: Симоненко может баллотироваться на пост президента Украины лишь как самовыдвиженец

Новости за день