карта сайта

Маніпулятивна соціологія на службі в політичних проектів

Маніпулятивна соціологія на службі в політичних проектів
Соціологія в Україні майже завжди була інструментом для маніпуляції громадською думкою. Замовні рейтинги політичних сил могли суттєво вплинути на поведінку недалеких виборців під час дня голосування. І вони впливали, вводячи людей в оману чи наполегливо втокмачуюючи в їх голови міфи про прохідність або непрохідність тих чи інших політичних сил.

Політики України, особливо ті, які мають багато грошей, чудово знають психологію поведінки виборців. Більшість людей в Україні є конформістами і йдуть за суспільною загальною думкою. Високі рейтинги партії, які подають соціологи, є своєрідним сигналом для народних мас. Цей сигнал каже про те, що більшість українців нібито думають саме так, тому потрібно наслідувати їхню думку і не напружувати собі мозок.

Вибори в Україні часто вигравалися за таким сценарієм. Хороша соціологія на користь того чи іншого політичного діяча стає основою для вибору багатьох. Так значною мірою сталося з вибором президента Петра Порошенка, коли виборці повірили, що він переможе у першому турі. І він переміг. Так само відбувається тоді, коли певним політикам потрібно знищити конкурента. Для цього замовляється соціологія, яка говорить, що ось ця політична сила ніяк не пройде у парламент і що голоси, віддані за неї, є марними. А буває і навпаки: партія, про яку не чути і не видно, чомусь впевнено долає прохідний бар’єр.

В Україні працюють кілька відомих соціологічних центрів. Серед них КМІС, група «Рейтинг», Центр Разумкова, СОЦІС, «Софія», Інститут Горшеніна. Всі вони стверджують, що працюють чесно і не виконують політичних замовлень. Але коли проаналізуєш їх результати та результати виборів, то бачиш, що фальші і брехні в українській соціології вистачає.

Пригадаймо вибори-2014 року. Тоді соціологи роздули рейтинги політичного проекту «Заступ». Йому пророкували навіть проходження у Верховну Раду. Невідомо звідки взялись політологи, які почали коментувати причини феномену партії «Заступ». Стрімкий ріст рейтингів цього проекту пояснювали тим, що це єдина партія, яка захищає інтереси селян і в неї великий потенціал. Насправді ж це була чергова технологія обману виборців. Партія «Заступ» взяла лише 2,6% голосів. Хоча дехто пророкував їй потрапляння у парламент.

Так само цікавим є фономен політичної сили Анатолія Гриценка «Громадянська позиція». Попри певну відомість її лідера, сама партія як така практично не існує. Не помітно її роботи на місцях. Взагалі невідомо, чим вона займається і хто входить до неї крім самого Гриценка. Але попри це, перед виборами у жовтні 2014 року соціологи дружньо давали цій політичній силі 6% рейтингу і казали, що вона потрапить у парламент.

Проте і цього разу соціологи дружньо помилилися. За «Громадянську позицію» проголосували лише 3,1%, що удвічі менше прогнозів. Але на цьому епопея з високим рейтингом Гриценка не завершилася. Соцілоги наче змовилися і продовжують малювати йому стабільно високий рейтинг у 6%. Ось і зараз КМІС стверджує, що партію полковника підтримує саме 6%. І це при тому, що активність самого Гриценка є фактично нульова. Звідки в нього такі рейтинги? Перед виборами у Верховну Раду Сергію Тігіпку також малювали долання 5% бар’єру. Однак, не вийшло. Його «Сильна Україна» взяла теж 3,1%.

Але творення міфів від українських соціологів на замовлення не завершилося. 4 жовтня КМІС оприлюднив результати свого соціологічного дослідження. На перший погляд, все ніби нормально. «Батьківщина» і «Блок Порошенка» зверху. За ними інші. Хоча про цифри підтримки можна сперечатися. Але коли дивишся нижче, то виникає багато питань. Незрозуміло яким чином партія колишнього «регіонала» і екс-члена «Опозиційного блоку» Вадима Рабіновича «За життя», яка існує всього лише 2 місяці, умудрилась набрати 5,3% рейтингу. Не факт, що навіть 5% українців знають про існування такої партії. Тим більше не зрозуміло, як можна масово підтримувати політичну силу, якщо навіть не знаєш про її існування? Опитування КМІС є зразком маніпулятивної соціології, спрямованої на формування думки виборців. Таким чином, виборців спонукають не підтримувати партії, які начебто не мають шансів подолати виборчий бар’єр. В цьому випадку КМІС вивищує рейтинги новоствореного проекту колишніх регіоналів - партії «Життя». Водночас рейтинги інших політсил, зокрема тієї ж «Свободи» занижуються.

Якщо навіть КМІС дозволив собі такі свідомі і доволі прозорі маніпуляції з думкою виборців, то що говорити про інші соціологічні контори? Не дарма досвідчені люди все менше вірять у заказні опитування та дуті рейтинги. Для осіб, які багато часу проводять серед політиків, зрозуміло, яким чином робиться соціологія в Україні. Існує два види соціологічних досліджень. Один замовляється політичною силою для внутрішнього власного споживання. За це соціологічна служба отримує відповідну винагороду. В такій соціології, яка не призначена для громадськості, дані про симпатії виборців є більш-менш об’єктивні. Адже партіям треба знати реальним стан справ, настрої населення, їх тенденції і що турбує людей. На основі аналізу соціології партія планує подальші дії і враховує думки електорату та можливість забрати виборців з сусідніх ніш. Інша соціологія також є платна. Але її вартість суттєво вища. Цю соціологію поширюють у ЗМІ і видають як справжню. Про неї говорять з екранів телевізорів. Її коментують політологи та експерти. Але там насправді лише частинка правди.

Суть такої соціології проста. Партія, яка хоче отримати потрібний «рейтинг» підтримки, платить гроші соціологам і вони пишуть їй потрібну цифру. Соціологи за свою «роботу» отримують щедрі пожертвування, а партія – хороший рейтинг, яким може похвалитися у медіа. Ось і виходить, що політична сила, про яку мало хто знає, або яка існує лише віртуально, якимось дивним чином потрапляє у парламент. В такій діяльності соціологів найгірше є те, що вони деформують суспільну думку. Українці, на жаль, і так легко піддаються на маніпуляції і ведуться на розпіарених політиків, за якими не стоїть нічого, окрім грошей. Соціологи ж лише сприяють обману українців різними проектами. Вони теж несуть частку відповідальності за стан справ в державі і засилля олігархічних проектів в політиці.

Якби соціологи були хоча б елементарно чесні перед українцями, вони б перед оприлюдненням свого чергового дослідження зазначали його замовників. Тоді ставало б зрозуміліше, звідки такі відсотки в окремих політичних сил. Однак, видаючи маніпулятивні рейтинги за правдиві, соціологи провокують недовіру до себе і сприяють пануванню фальші в українській політиці.

Святослав Ворон для replyua.net

Ошибка в тексте? Выделите ее мышкой! И нажмите: Ctrl + Enter

Популярные
12 ноя 2018
25025

«Как же не любоваться этой чудо-девочкой?»: Алла Пугачева похвасталась новым достижением своей маленькой дочери

Живая легенда российского шоу-бизнеса Алла Борисовна Пугачева опубликовала в сети новое видео с участием своей дочери Лизы, передает replyua.net. Соответствующий ролик появился на личной странице в

12 ноя 2018
13102

«Сбитый летчик»: сеть жестко высмеяла Порошенко, которому не пожал руку Трамп

Вчерашняя торжественная церемония в Париже по случаю окончания Первой мировой войны, во время которой глава Белого дома Дональд Трамп отказался пожать руку украинскому президенту Петру Порошенко,

12 ноя 2018
10749

«Ещё одна жертва»: Анастасия Волочкова показала своего нового возлюбленного

Скандальная российская балерина Анастасия Волочкова похвасталась в сети своим новым избранником, написав долгий пост о любви, передает replyua.net со ссылкой на профиль знаменитости в «Инстаграм».

12 ноя 2018
8435

Пушков о нерукопожатии Трампа и Порошенко: «Для президента США лидер Украины – человек, поджидающий у туалета, чтобы заглянуть в глаза»

Российский сенатор Алексей Пушков в грубой форме прокомментировал новость, которую накануне распространили многие СМИ. Как передает replyua.net, глава Белого дома не пожал руку президенту Украины

12 ноя 2018
7471

В России удивились визиту Порошенко в Париж: «А что он вообще там делал?»

В России очень удивились тому, что президент Украины Петр Порошенко находился в Париже с визитом по приглашению его французского коллеги Эммануэля Макрона. Как сообщает replyua.net со ссылкой на

12 ноя 2018
4898

Военный эксперт: достаточно длительное время военная техника и снаряды с РФ на Донбасс точно не попадут

Донецкие партизаны передали «привет» российским оккупантам в день, так называемых «выборов», в так называемых «ЛНР» и «ДНР» - взорвали в Ясиноватой железнодорожные пути, соединяющие Донецк с

12 ноя 2018
4218

«Военный преступник Пыня В.В»: в центре Перми вывесили чучело главы Кремля

Правоохранители Перми арестовали двух местных жителей, которых подозревают в причастности к появлению в центральной части этого российского города чучела президента России Владимира Путина. Как

Последние новости

Политолог: в разгар отопительного сезона руководство «Нафтогаза» и «Укргаздобычи» решило устроить диверсию в Украине

Украина продаст Индонезии штурмовые винтовки

Юсупова: таких девушек, как Настя, берут в политику, чтобы на их фоне выглядеть на «высоте»

Россия всячески пыталась дать слово боевикам «ЛДНР» во время заседания совета ОБСЕ в Вене

Путин решил ввязаться в очередную войну

Ким Ахеджаков: там, где «Батькивщина», там всегда коллапс, проверено на Черкассах

Мужчина, который убил своего сына, сядет на 13 лет

Сербская церковь высказалась категорично относительно снятия анафемы с Филарета

«Гадит и создает проблемы по всему миру! Он реально больной!»: Путина сравнили с диктатором Гитлером

В Афганистане террорист подорвал себя на площади и убил 6 людей

Нойрет пригрозила России новыми, более сильными санкциями

Впервые за 4 года аннексии, крымские татары провели Курултай

ID-карта или без образования? Регистрация на ВНО только через новый паспорт

ЕС может отменить безвиз с Молдовой

У Помпео требуют срочно распустить «ЛДНР» как НВФ

Столтенберг рассказал о размещении новых ядерных ракет в Европе

Блогер: еще до официального старта избирательной кампании у Тимошенко запустили черные схемы финансирования в миллиардных объемах

Президент ПА ОБСЕ: «выборы» в ОРДЛО недействительны

Полтавчанина осудили на шесть лет за увечья, причиненные коту

«Вместо того чтобы дерево ушло, уходят люди, которые танцуют»: Женя Кот нарушил молчание и прокомментировал свой уход из шоу «Танцы со звездами»

Сорвали одежду и избили: появились новые подробности изнасилования полицейской в Уфе

Выдача венгерских паспортов жителям Закарпатья: Будапешт пошел на новую хитрость

«Моя девочка нежная»: Ступка прокомментировал интимное фото своей супруги

«Вы однозначно выиграете это шоу, что бы Яма и Кухар не говорили»: Лесю Никитюк поддержали в сети, посоветовав никого не слушать и идти только вперед

«Васька - спокойный, только ревнует»: Оксана Марченко показала, как проходит ее отдых в Карпатах

«РФ больше не любят»: Запад сознательно решил отторгнуть от своего общества «русский фактор», - российский политолог

В ФСБ заявили о задержании украинского шпиона «Вовы»

16+: Вера Брежнева поделилась воспоминаниями, как снимался ее единственный откровенный клип

Американцы производят искусственное мясо

«Как же не любоваться этой чудо-девочкой?»: Алла Пугачева похвасталась новым достижением своей маленькой дочери

Запреты родителей негативно отражаются на будущем ребёнка

Беременная Регина Тодоренко опубликовала свежее фото со спортзала и обратилась к подписчикам за советом

«Милость этого видео зашкаливает»: Анна Седокова приятно удивила совместным роликом с маленьким сыном

«Ещё одна жертва»: Анастасия Волочкова показала своего нового возлюбленного

Замужество вредит женщине

«Прекрасна и несравнима»: Екатерина Кухар поделилась элементами балетного экзерсиса у станка

«Мама двоих детей!»: Слава Каминская похвасталась роскошной фигурой в мокром купальнике

Что делать во время панической атаки

«Именно "русский мир" создал современную Украину»: в РФ рассказали, чем обязано наше государство стране-агрессору

«Магниевая диета» спасёт от депрессии

В НАТО отреагировали на незаконные выборы в ОРДЛО

«Выборы на Донбассе имеют большое значение»: российский журналист призвал Украину к действиям

Работники Google больше не пьют

Притула, доброволец «Азова», теперь Приходько – Тимошенко до сих пор не понимает, что ситуация после 2014-го поменялась, – политолог

«К Донбассу станут присоединяться другие регионы»: в РФ озвучили бредовый сценарий для будущего Украины

Японцы изобрели систему управления собаками

«Оце так потужність, український топ»: ONUKA презентувала нову пісню, яка «розірвала» мережу

Военный эксперт: достаточно длительное время военная техника и снаряды с РФ на Донбасс точно не попадут

Звезда Голливуда показал, что осталось от его имущества после пожаров в Калифорнии

«Не хватает темпа, чтобы мы перестали быть одной из беднейших стран Европы», - Порошенко

В США озвучили четкую позицию по «Северному потоку-2»

Европейский политик: США злятся на Россию из-за того, что она сорвала их планы на Крым

Украинцы показали высокие результаты на Международной олимпиаде по астрономии

«Европа меняет свое мнение, Путин оказался прав...»: кроме француза на «выборы» в ОРДЛО приехал «гость» из Германии

Жванецкий: возможность однополых пар заводить детей уничтожит самое лучшее, что есть на Земле

Новости за день