«Чому ми повинні страждати?»: росіяни про біженців з Донбасу

«Чому ми повинні страждати?»: росіяни про біженців з Донбасу
За останні два роки погіршилося ставлення росіян до біженців із Донбасу. Про це йдеться у науковій публікації Володимира Мукомеля, доктора соціологічних наук, керівника сектору вивчення міграційних та інтеграційних процесів Інституту соціології Російської Академії наук. Стаття під назвою «Адаптація та інтеграція мігрантів: методологічні підходи до оцінки результативності та роль приймаючого суспільства» була опублікована у щорічному науковому збірнику Інституту соціології РАН «Росія, що реформується».

В ході дослідження російські соціологи опитали мешканців чотирьох міст Росії – Санкт-Петербург, Ростова-на-Дону, Бєлгорода і Калуги. Предметом опитування було ставлення росіян до мігрантів, зокрема, до порівняно нової категорії «приїжджих» – біженців із Донбасу. Згідно із соціологічними дослідженнями «Левади-Центру», протягом останніх років населення Російської Федерації стало суттєво більш негативно ставитися до українських біженців та українців в цілому. Обмежити їх проживання на території Росії в серпні 2015 року були готові 14% респондентів проти 5% в жовтні 2013-го та 8% в липні 2014 року. Цікаво, що це відбувається на фоні зниження ворожості до вихідців із Центральної Азії та Кавказу.

Нагадаємо, що масовий наплив біженців із Донбасу до Російської Федерації розпочався в липні 2014 року. У цей час у так званій «зоні АТО» відбулося серйозне загострення бойових дій, пов’язане, зокрема, зі збільшенням Російською Федерацією своєї присутності на Донбасі. У той час, коли через непідконтрольні українській владі ділянки кордону проходили все нові колони російської бронетехніки та артилерії, російське керівництво розпочало масштабну пропагандистську кампанію з метою демонстрації своєї «миролюбності» та викриття «звірств українських нацистів». В Ростовській області були облаштовані табори для біженців, прибулим туди жителям Донбасу обіцяли гідне життя в «братній» Росії. Нові сюжети про миролюбну та щиросердну Росію, що розкриває свої обійми для жертв «громадянської війни на Україні», з’являлися у російських телевізійних випусках новин щодня. Але з часом тема біженців телевізійникам «приїлася» і людям, що повірили путінській гостинності, довелося зіткнутися із суворою реальністю.

Як зазначає автор статті, Володимир Мукомель, «якщо стосовно мігрантів інших національностей основні претензії концентрувалися навколо проблем культурної взаємодії, в обговоренні українських біженців домінував ресурсний дискурс». Як показує дослідження, для все більшого числа жителів Росії біженці з України – це «нахлібники», що вимагають до себе виняткового ставлення і позбавляють роботи місцевих. Серед росіян поширена точка зору про те, що біженці з Донбасу пред’являють необґрунтовані претензії. Зокрема, ось що зазначив опитаний житель Ростова-на-Дону: «В українців взагалі якась позиція щодо Росії, що Росії їм винна, Росія розв’язала цю війну. І тепер ми повинні їх всіх взяти до себе додому, кожну родину поселити в себе вдома, годувати їх». Цікаво, що опитані росіяни називають біженців із Донбасу саме «українцями», незважаючи на риторику адептів «Новоросії», які люблять підкреслювати, що мешканці Донбасу – це «руські люди».

Пересічні росіяни звинувачують біженців в тому, що вони забирають їхні робочі місця, також поширені звинувачення, що біженці не хочуть працювати. «Багато приїжджих розповідають, що у них там були зарплати хороші, а тут їм дріб’язок пропонують, і тому починають «я за такі гроші не буду працювати», починають носами крутити» (мешканець Бєлгорода). «Їм пропонують роботу, ідіть працювати за 15 – 20 тисяч, у нас більшість росіян стільки грошей не отримує, а вони кажуть, що це мало і йдіть самі працюйте» (мешканець Калуги). Багатьох місцевих мешканців дратує надмірність претензій і утриманство частини біженців. «Біженці сказали, що «ми хочемо, щоб нам дали будинок або квартиру, роботу, ні, роботу ми не хочемо, ми хочемо просто грошей, щоб просто ми жили». Тому особисто у мене до них негативне ставлення. Після ось цього всього» (мешканець Калуги). Поширена також точка зору, що для біженців влада робить більше, ніж для місцевих, і робить це за рахунок місцевих. «Ми готові прихистити, я особисто не проти. Але щоб це не на збиток корінному населенню, чому ми повинні теж страждати?» (мешканець Ростова-на-Дону).

Особливі нарікання респондентів викликають незграбні практики нав’язуваної владою добровільно-примусової допомоги біженцям, з якими зіштовхнулися працівники бюджетних організацій. «Брали щоденний заробіток у кожного як допомогу біженцям. Я думаю, кожного торкнулося на роботі» (мешканець Бєлгорода). «Я чула про ситуації, коли затримували зарплату росіян, частину якусь, віддаючи біженцям. Це треба робити не примусово, а на добровільній основі» (мешканка Калуги). Часто виникали і політичні мотиви відторгнення приїжджих із Донбасу. «Я нещодавно сиділа на роботі і до мене прийшов чоловік із Донецька. Просив, щоб я йому грошей дала. Я кажу, що у мене нема грошей, а він відповідає: «Але нам же Володимир Путін обіцяв?» Вони вважають, що ми їм чогось винні» (мешканка Бєлгорода). «Мені здається, що мають приїжджати мами з дітьми, а не татусі на крутих машинах. Нехай вони захищають свою батьківщину. А вони бояться» (мешканець Бєлгорода).

В ході дослідження були також опитані і самі біженці з Донбасу. Вони скаржаться на труднощі із роботою та житлом в Росії. «Ніде взагалі практично не беруть, дуже важко влаштуватися. Типу треба конкретно казати, що я не з України, а саме з Південного Сходу – кидають слухавку і все» (біженець з Донбасу, мешкає в Бєлгороді).

Мабуть серед росіян, що висловили незадоволення біженцями з Донбасу, є чимало прихильників «Новоросії» і «руського миру». Іще нещодавно вони підтримували анексію чужої території та розпалювання війни в сусідній державі. Закликаючи до війни, потрібно усвідомлювати, що вона інколи може принести незручності. А тоді вже марно нарікати.

Максим Омельченко для replyua.net

Ошибка в тексте? Выделите ее мышкой! И нажмите: Ctrl + Enter

Приєднуйтесь в Telegram
Популярные
20 май 2018
37007

Украинский блогер проехался по Крымскому мосту: его ожидает наказание

Николаевский видеоблогер Виктор Петровский показал в Интернете видео, на котором он свободно перемещается по Крымскому мосту, который построили оккупанты. Как передает replyua.net, в то же время он

20 май 2018
12159

Сначала не пожал руку президенту, теперь устроил беспорядки на стадионе – скандальный «азовец» опять в центре скандала

Как передает replyua.net, «азовец» Олег Толмачев, который прославился тем, что не пожал руку президенту Петру Порошенко на церемонии награждения победителей национальных «Игр непокоренных», решил,

20 май 2018
7607

Политолог: кровавый режим СССР экономил пули – людей забивали до смерти лопатами или закапывали живьем

Сегодня День памяти жертв политических репрессий в СССР и его наследнице нынешний Российской Федерации. Сегодня нет смысла переписывать прошлое, объяснять историю, чтобы попытаться отмыть дикий

20 май 2018
7204

Ни слова о российской агрессии: Тимошенко забыла, что в Украине война с Россией

Как передает replyua.net, тотальная реклама в сети заставила многих посмотреть интервью лидера «Батькивщины» Юлии Тимошенко на «112 канале» в записи. Одним из тех, кто просмотрел обращение Тимошенко

20 май 2018
5421

Коломойский больше не видит войны на Донбассе, а Тимошенко пророчит кресло президента

Украинский олигарх Игорь Коломойский на протяжении долгого времени в Украине имел имидж олигарха-патриота, в частности, в отношении к российской агрессии против Украины. Это ему не мешало

Последние новости

Визит Меркель в Сочи: Путин дал обещание

Эрдоган просит своих сограждан в Европе поддержать его на выборах

Фанаты «Реала» отказались ехать в Киев из-за цен

Украинские аграрии просят не вводить санкции против России

Россия частично закрыла Азовское море для украинских кораблей

Стрельба у метро Киева: стало известно о пострадавших

Эксперт: «Следующие выборы в Украине могут стать упущенной возможностью на позитивные изменения»

Супрун: «Серьезный ожог может быть почти безболезненным»

Захарова: Сущенко не был журналистом, когда въехал на территорию РФ

Эксперт: «Во что превратилась Великобритания? 19 мая она умерла»

Вместо Трампа в суде могут оказаться Клинтон и Обама

Эту возможность нельзя упускать: американский эксперт озвучил печальный прогноз по поводу выборов в Украине

Башар Асад взял под контроль всю западную Сирию

В США озвучили сроки завершения расследования по Трампу

Савченко похудела уже на 20 кг, - адвокат

Необоснованно дорого: оккупационным властям указали на серьезный промах с Крымским мостом

ООН: Каждую минуту в мире используются 10 миллионов целлофановых пакетов

Социолог: «Запад нашел способ предать Украину»

Без сюрпризов: Мадуро переизбран на должность президента Венесуэлы

Блогер: «Крым. Портреты дедов выкидывают в урны»

Умерла вся живность: в сети опубликованы жуткие фото из Донбасса

Киселеву стало известно из «достоверных источников» истинную причину визита Меркель в Сочи

Умеренные дожди и потепление, - синоптики о погоде в начале недели

Эксперт: Британская империя умерла окончательно и бесповоротно

Новости за день