карта сайта

Чому не зростає українська економіка

Чому не зростає українська економіка
Українська економіка після серйозного падіння у 2014 – 2015 роках на майже 20% і стагнації у 2012 – 2013 роках продовжує перебувати у стані коми. Незначне офіційне зростання ВВП за перше півріччя на 0,8% свідчить не про її відродження, а про глибину попереднього падіння. Чому ж економіка ніяк не може вийти з хворобливого стану?

Попередній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк любив хизуватися своїми глибокими знаннями у сфері економіки. Підконтрольні ЗМІ створили йому образ такого собі вундкеркінда-камікадзе, який здатний виконати складні реформи в максимально короткі терміни і перезапустити українську економіку на нову модель розвитку. Але, як показала історія, надії про Яценюка-спасителя виявилися примарними. Яценюк пішов і зник з політичного простору України. Хоча його політична сила продовжує керувати і бути одним з чільних членів коаліції. За час його урядування економіка за два роки впала на 20%. А промислове виробництво – майже на чверть. Коли до влади прийшов уряд Гройсмана, здавалося, що далі падати вже нікуди. Дно пройдено і почнеться економічне зростання. Але, як свідчить статистика, відродження української економіки відбувається дуже мляво і невпевнено. Не дивно, що воно не відчувається населенням. Якщо такі темпи економічного розвитку будуть у нас надалі, то до рівня 2013 року (який високим назвати ну ніяк не можна) треба буде йти десять років. Тобто лише у 2025 році економіка досягне показників 2012 – 2013 років.

Але світ не стоїть на місці. Він рухається вперед. Поки Україна завдяки недолугим правлячим елітам та олігархам у владі буде вибиратися з прірви, інші країни виходитимуть на якісно новий рівень розвитку. І ми знову опинимся в статусі економічно відсталої держави. Вже зараз ВВП значної кількості країн Африки більший як в України. А що буде за десять років? Для більшості українців чудово зрозуміло, що закласти надійний та міцний фундамент для стійкого економічного зростання неможливо без системних змін та ліквідації олігархічно-кланової сировинної моделі розвитку держави. Одними з основних вимог Революції гідності були вимоги соціальної справедливості та усунення олігархів від влади. На жаль, значна частина суспільства про це швидко забула, проголосувавши за президента-олігарха. Коли Арсеній Яценюк став прем’єром, він любив говорити про те, що потрібні рішучі і кардинальні реформи. Що далі так тривати не може. Що українська економіка хвора на структурні деформації. «Камікадзе» навіть намагався вдавати з себе борця з олігархами, які засіли в парламенті і які критикують його «чесний прозорий і некорупційний уряд».

Як показав час, Яценюк зовсім не боровся з засиллям нуворишів у політиці. Навпаки, його політика була спрямована більше на збереження старої економічної системи без структурних змін. Команда «Народного фронту» та і вся коаліція були більше зацікавлені в тому, що підлаштувавти старі корупційні схеми під нові реалії, а не знищити їх. Яценюк не посадив жодного олігарха. Не позбавив їх незаконно набутого майна, стратегічних підприємств та інших багатств. Не відсторонив від державної годівниці. Не розібрався з офшорами і ухилянням від сплати податків. Навпаки, він знайшов з ними спільну мову. І, як стало відомо ЗМІ, проводив таємні зустрічі з Ринатом Ахметовим. Саме уряд Яценюка ввів 1,5% податок з доходів українців. Але водночас відмовився ввести додатковий податок з доходів мільйонерів. З пануванням монополій в галузях економіки ніхто також боротися не збирався. Дуже скоро стало зрозуміло, що влада працює не так в інтересах українців і широких верств населення, як в інтересах кланів. Бо не треба великого розуму аби підняти тарифи на комунальні послуги. Так само не треба надмірних зусиль, щоб відпустити ціни і опустити курс національної валюти. І випрошувати гроші в МВФ. А от зробити так, щоб громадяни відчули на собі економічне зростання і зберегти стабільність – для цього дійсно треба реальні реформи, а не балачки.

Володимир Гройсман, ставши прем’єром, погрожував показати «як треба працювати по-новому». Пройшло вже майже півроку, а його обіцянки залишилися пустими хоча і красивими словами. Складається враження, що прем’єр більшу увагу приділяє словесному оформленню своєї діяльності та обіцянкам, ніж практичним результатам. За планами Кабміну Гройсмана, у 2017 році українська економіка може зрости на 3%. Ця цифра доволі невисока. А, враховуючи глибину попереднього падіння, вона мізерна. Хоча ніхто не гарантує, що економіка зростатиме навіть на стільки відсотків. Що гарантовано виросте, так це державний борг. Він, за планами бюджету-2017 року має збільшитися на 14,3% і досягти 1 трильйона 716 мільярдів гривень. загалом же державний та гарантований державою борг виросте до 2 трильйонів 296 мільярдів гривень. Це становить майже 89% ВВП.

Також має зрости інфляція. Індекс споживчих цін у середньому до 2016 року зросте на 12,7%. Виходить, що ціни зростатимуть знову швидше мінімальної зарплати, ріст якої запланований на рівні 10%. Надмірне завищення плану дохідної частини свідчить про те, що нинішній уряд буде використовувати традиційні інструменти «Кабміну Яценюка» для його виконання: девальвація гривні, інфляція, зростання тарифів, затримка відшкодування ПДВ, переплати податків та зборів до бюджету. Основна проблема в тому, що бюджет надзвичайно "роздутий" і виконати його в умовах діючого податкового законодавства та різноманітних "офшорних прогалин" просто неможливо. Тому у всіх дискусіях навколо бюджету треба насамперед говорити про потребу запровадження соціально-справедливої податкової системи та потребу реальної боротьби проти ухилення від сплати податків наближеними до олігархів влади задля належного наповнення бюджету.

Аналізуючи роботу уряду Гройсмана можна стверджувати, що основна перешкода на шляху до динамічного і стало економічного зростання лежить не так в площині зовнішньої загрози, як в площині впертого небажання влади змінювати правила гри. Поки олігархи впливатимуть на рішення уряду і розподіл фінансових потоків, якісний розвиток економіки України неможливий. Все більше фактів свідчать про те, що без глибокої трансформації і ліквідації монополістично-кланових груп, які панують в різних секторах держави, Україна втрачатиме історичний час і залишатиметься радше сировинним придатком, ніж сучасною високотехнологічною країною світу.

Святослав Ворон для replyua.net
Ошибка в тексте? Выделите ее мышкой! И нажмите: Ctrl + Enter

Популярные
21 фев 2019
12392

Грудь крупным планом: Анна Седокова пожаловалась на простуду, обнажившись перед камерой

Украинская исполнительница Анна Седокова, которая сейчас живет и работает в Российской Федерации, поделилась в личных Instagram-сториз видео, на котором позирует с голой грудью, передает replyua.net.

21 фев 2019
6720

Такому красавцу нужно в Голливуд: в сети показали фото единственного внука Андрея Миронова

У легендарного советского актера Андрея Миронова родился только единственный внук, который решил продолжить актерскую династию. Как сообщает replyua.net, у Андрея Миронова есть родная дочь Мария

21 фев 2019
6078

«Точеная фигура, страсть в глазах! Вы невероятная женщина»: Оксана Марченко примеряла образ на Венецианский карнавал

Участница проекта «Танцы со звездами», украинская журналистка и телеведущая Оксана Марченко приятно удивила поклонников новым роликом в сети, передает replyua.net.

21 фев 2019
5976

«Самые красивые ноги шоу!» Ведущая «Орла и Решки» вызвала восторг своей фигурой

Одна из ведущих шоу «Орел и Решка. Морской сезон», украинская певица Алина Астровская продемонстрировала свои роскошные, стройные ноги, которые вызвали восторг у ее подписчиков, передает replyua.net.

21 фев 2019
5596

«Здесь похожа на Уму Турман»: Кристина Орбакайте поразила своей красотой, опубликовав новое фото

Дочь примадонны российского шоу-бизнеса Аллы Пугачевой, знаменитая певица и актриса Кристина Орбакайте поделилась со своими поклонниками новым снимком, на котором позирует в очках и с идеально

Последние новости

Еврокубковая весна для «Шахтера» закончилась

Венгрия разразилась новой критикой в адрес Украины из-за «полуфашистского» закона

Киевское «Динамо» вышло в 1/8 ЛЕ

Ветеринары зафиксировали на Донбассе африканскую чуму свиней

«Кто все это сказал?»: Пугачева прокомментировала новости о госпитализации и операции

«Вова, если не п*зд*бол, приходи»: Янина Соколова жестко высмеяла главного пропагандиста РФ

Снижает риск Альцгеймера: назван способ сохранить здоровье

«Желтые жилеты» — это «гигантский коллективный провал», - президент Франции

В Румынии выступили с жестким требованием ПЦУ и заговорили о русском мире

Стали известны детали визита Порошенко в Польшу

Захват украинских моряков в Керченском проливе: ЕСПЧ поддержал позицию России

Путин срочно организовывает сборы резервистов

В США пригрозили Китаю и России масштабным наступлением

Опубликован первый указ Гуайдо

Цена барреля нефти опустилась до 67 долларов

Перестали быть друзьями: в Китае приготовили ракеты для борьбы с Россией

Азаров о рейтинге Тимошенко: «Сколько заплатят, столько и нарисуют»

Ситуация в ООС: оккупанты попали под мощный огонь ВСУ и понесли потери

Порошенко отправился в Польшу для встречи с Дудой и Грибаускайте

Эксперт: «У Беларуси нет угля, но она экспортирует его в Украину»

«Вторжение арктического воздуха»: синоптики предупредили о морозах

Эксперты назвали достопримечательности, к которым закрыли доступ туристам

СМИ: Россия уже готовится к вмешательству в выборы США 2020 года

Азаров: «Украинские телеканалы боялись брать у меня интервью»

«Не надо себя так дешево продавать»: в сети раскритиковали Ани Лорак за откровенные фото

Жириновский пришел в восторг от ежегодного послания Путина

«Ни Польши, ни Румынии не будет»: на ТВ Путина заявили о скором уничтожении нескольких стран Европы и США

Немецкий политик - Меркель: «Эту лицемерную политику в отношении России ведет не только Трамп, но и вы»

«Самый лютый национализм – украинский»: журналистка эфире назвала Путина нацистом

Ученые: пополнение мировых лесов серьезно повлияет на глобальное изменение климата

Готовься, Путин: американский генерал пригрозил РФ масштабным наступлением

Инвестиции в Украину увеличились на 8%

Ученые показали, какие регионы будут полностью затоплены в ближайшее время

Население Украины сократилось на 230 тысяч человек всего за год

Эксперты назвали популярное средство против старения смертельной опасностью

Омбудсмен Москалькова «умыла руки» от обмена пленными между Украиной и Россией

Корабли ВМС ВСУ с морпехами и инструкторами НАТО направляются в Керченский пролив – СМИ

Победу Майдану принес не крик Парасюка, а тонкая игра наших политиков, – блогер

Война на Донбассе: российские наемники начали бить из запрещенного оружия

Кучма о членстве Украины в НАТО: Европа будет ориентироваться на позицию РФ

Гриценко раскрыл карты, показав, кто его таинственный спонсор

Известный бренд покидает украинский рынок

«Я знаю все твои непринужденные позы»: жена Андрея Беднякова восхитила домашним фото в халате

Политтехнолог: говорите Юлия Владимировна, на «Интере» это обязательно покажут

Вслед за Пушилиным: Пасечник хочет прямых переговоров с Киевом по Донбассу

«Извините, но красоткой вас не назвать»: Марию Захарову вновь разнесли из-за «модного» провала

Яценюк: Россия уничтожает эффективность Совбеза ООН

Неэффективность СБ ООН обусловлена наличием у России права вето - Яценюк

«Готов открыто напрямую говорить с Киевом, с любой нынешней и пришедшей на ее место властью», - главарь «ЛДН» Пасечник

В РПЦ уверяют, что Украина не сможет ликвидировать УПЦ МП

Новости за день