карта сайта

МВФ як інструмент впливу на українську політику

МВФ як інструмент впливу на українську політику
На початку вересня українська національна валюта перебувала в черговому піке. Курс долара наближався до позначки 27 гривень. А НБУ очікував нового траншу від МВФ. І допомога прийшла. Фонд таки виділив Україні 1 млрд доларів (хоча планувалося 1,7 млрд доларів). Це стало сигналом до стабілізації на валютному ринку. Котирування долара і євро, роздуті в тому числі спекулянтами, поповзли донизу. Українська влада полегшено зітхнула. Відстрочка фінансового колапсу знову відбулася.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) виділив Україні чергову фінансову допомогу сумі 1 мільярд доларів та продовжив програму співробітництва з Україною не просто так. Складне економічне становище нашої держави – це спосіб впливати на її політику і змушувати лінивих можновладців та грошових мішків робити хоч якісь реформи. Що потрібно здійснити Україні для того аби отримати четвертий транш від МВФ? Від уряду вимагають кілька кроків: пенсійна реформа, оптимізація нарахування житлових субсидій, новий механізм підвищення цін на газ та опалення. Якщо в цьому напрямку відбудуться якісь відчутні кроки, нові доларові вливання потраплять на рахунки НБУ.

МВФ просить від України навести лад в різношерстому пенсійному законодавстві. А до кінця цього року – прийняти закон, який передбачає поступову зміну пенсійного віку. Правда, у вимогах міжнародної установи немає чітких цифр і термінів зміни пенсійного віку. Також українська влада мала б скоротити підстави для дострокового виходу на пенсію та обмежити можливість отримання мінімальної пенсії для широких верств населення. В принципі вимоги МВФ щодо єдиного підходу до пенсійного забезпечення без будь-яких пільгових пенсій є справедливі і потрібні. Так само як і скасування спеціальних пенсій, запровадження пенсійної накопичувальної системи і залежність розміру пенсії від розміру особистого внеску. От тільки чи здатна на такі зміни немічна коаліція в парламенті?

Також до кінця вересня уряд Гройсмана повинен подати в парламент законопроект про обіг сільськогосподарських земель. Крім того, потрібно прийняти закон, що посилює контроль за внутрішніми транзакціями і розширяє можливість арешту банківських рахунків. Торгівля землею сільськогосподарського призначення – питання, яке викликає серйозні дискусії в українському суспільстві та політикумі. Побоювання, що така земля може опинитися в руках кількох магнатів, мають вагомі підстави. Тож невідомо, яка доля такого закону.

Багатостраждальним є питання тарифів на газ і опалення. МВФ досі вимагає введення механізму коригування тарифів у випадку, якщо вони на 10% перевищуватимуть межі відхилення від вартості імпортного газу. Це означає, що вартість газу для населення остаточно закріплюється в межах цін на імпортний газ. А в випадку його зростання зростатимуть і тарифи. До кінця листопада потрібно прийняти законодавство про посилення незалежності Національного антикорупційного бюро. Чи вдасться це зробити в умовах системного небажання влади боротися з акулами корупції?

Крім того, до кінця жовтня всі можновладні чиновники повинні подати електронні декларації про своє майно за 2015 рік. З цим пунктом також існують серйозні проблеми. Адже зараз влада робить все можливе, щоб електронне декларування не запрацювало належним чином і дозволило не нести відповідальність за статки, нажиті незаконно. Навряд чи Україна виконає всі вимоги МВФ. Але цілком ймовірно, що кошти отримати зможе навіть за виконання їх частини. Деякі вимоги МВФ є абсолютно зрозумілі і потрібні. Частина (стосовно пенсійного віку чи торгівлі сільськогосподарською землею) викликають не зовсім однозначну реакцію. Але вже очевидно, що грошова допомога МВФ призначена хіба що для того, щоб не дати потонути потопаючому. Якщо українська влада хоче реформ і росту економіки, вона має працювати і розвивати країну, а не сподіватися, що власні провали можна буде в будь-який момент вирішити з допомогою нового траншу. Насправді стверджувати, що новий транш МВФ – це доказ реформ в Україні, абсурдно і недоречно. Новий кредит від Міжнародного валютного фонду – це доказ того, що Україна досі перебуває в скрутному становищі і не здатна вирішити свої бюджетні та фінансові питання без залучення коштів ззовні.

Влада скромно приховує розмір державного боргу. І навіть подає хорошу статистику його зменшення. А борг в доларовому еквівалентні дійсно зменшився на кілька мільярдів: з 73 до 65. От тільки в гривнях сума державного боргу виросла з 585 мільярдів у 2013 році до майже 1 трильйона 600 мільярдів гривень у 2015 році. Внутрішній борг за цей час також виріс на кілька сот мільярдів гривень. Крім того, уряд і Яценюка, і Гройсмана замість того, щоб стабілізувати економіку, захопилися масовим поширенням облігацій внутрішньої державної позики. Той же Азаров за чотири роки надрукував її на суму 165 мільярдів гривень. А його наступники – на понад 300 мільярдів за 2 роки. Зрозуміло, що таким чином «реформатори» намагалися наповнити пустий бюджет. Але сценарій обрали не самий вдалий. Бо автоматично сприяли просіданню курсу гривні.

У 2004 році кожен українець був винен 1793 гривні державного боргу. У 2013 році ця цифра виросла до 12873 гривень. А у 2016 році – 38873 гривні. Зрозуміло, що борги треба погашати. Цього року сплатити потрібно 234 мільярди гривень. Але в наступні роки ця сума зросте. Ще одна ілюзія, яка панує в суспільстві, стосується того, що гроші МВФ підуть на реформи. Насправді гроші МВФ осіли на рахунках НБУ. І ніякого впливу на реальний сектор економіки вони не мають. Зате гарантують можливість виплати Україною своїх попередніх боргів. Якщо хтось думає, що якщо МВФ працює з нашою владою, то це хороший сигнал для інвестицій в економіку, він помиляється. Навпаки, держава, яка перебуває на голці МВФ, є хвора і нездатна самостійно вирішити свої проблеми.

Так само кредити МВФ не вирішать проблему падіння національної валюти. Коли в Україну приходили попередні транші, це лише на певний час сповільнювало спекулятивний ріст долара та євро. Але потім ситуація знову погіршувалася. І потрібна була нова доза, щоб зупинити знецінення гривні. Висновки полягають в тому, що МВФ не є гарантією економічних перетворень. Він може лише впливати на їх темп чи напрям. Але справжній успіх реформ вимірюється не співпрацею і новими траншами з МВФ, а їх відсутністю. Ось тоді можна говорити, що в нас самодостатня економіка і валюта, яка виконує усі притаманні їй функції.

Святослав Ворон для replyua.net
Ошибка в тексте? Выделите ее мышкой! И нажмите: Ctrl + Enter

Популярные
19 май 2019
23033

Ляшко догоняет Вилкула

Рейтинг политических сил, которые представляют Олег Ляшко и Александр Викул, фактически сравнялся. Так пишет replyua.net, ссылаясь на "Український соціологічний портал". Об этом заявили сотрудники

19 май 2019
22522

Террористы «ДНР» утаили новость о страшной трагедии на шахте: что происходит

На расположенной в оккупированном Донецке шахте погиб рабочий, однако это всячески скрывают террористы самопровозглашенной «ДНР». Как передает replyua.net, соответствующую информацию на своей

19 май 2019
20238

Лукаш о предстоящей инаугурации Зеленского: «Молчит свиноферма, молчат порохоботы и прочая нечисть»

Бывший министр юстиции Елена Лукаш на своей странице в Фейсбуке напомнила, что до инаугурации Владимира Зеленского остаются считанные часы, и ее удивляет, как вдруг резко замолчали не только все

19 май 2019
8993

«Хуже, чем у Ющенко»: Саакашвили рассказал о судьбе Зеленского

Новому президенту Украины Владимиру Зеленскому нужно приложить все силы для борьбы со своим предшественником Петром Порошенко, поскольку он собирается пробиться в Верховную Раду после парламентских

19 май 2019
7936

Павел Нусс: завтра трагический день современной политической истории нашей страны

Как передает replyua.net, политический аналитик Павел Нусс в своем блоге пишет о том, что, если кому-то кажется, что все разговоры о реванше – это пустые страшилки, то это очень большое заблуждение,

19 май 2019
6903

«Такая стройная!» Оксана Марченко поделилась селфи с ванной комнаты, восхитив сеть своим идеальным телом

Знаменитая украинская телеведущая и журналистка, жена скандального политика Виктора Медведчука, Оксана Марченко, поделилась селфи, чем восхитила своих подписчиков, передает replyua.net.

Последние новости

Прогноз не радует: в США предрекли сложные отношения между Белым домом и Банковой

Вакарчук рассказал, кто будет в списке его партии «Голос»

Турчинов ушел на «вольные хлеба»: Порошенко подписал указ об увольнении

Убийство человека Лозинским: с экс-нардепа сняли все обвинения

Генсек ООН отправил письмо Владимиру Зеленскому

Порошенко собственной рукой лишил Игоря Райнина работы

Евгений Марчук «умыл руки» от Минского процесса

«Голосуйте не по приколу!» Вакарчук высказался относительно президента Зеленского

«Какая у тебя з*дница»: Анна Седокова в стрингах и на коленях спела со своим фанатом

Лидер «Океан Эльзы» Святослав Вакарчук откровенно признался, почему не пошел в президенты

Сразу же после инаугурации: стало известно о первом громком указе Зеленского

«Жемчужина Украины»: Ани Лорак произвела фурор новым постом в сети

Опубликован последний пост Порошенко в качестве президента Украины

«Вы здесь другая!» Таисия Повалий восхитила поклонников короткой стрижкой и челкой

На вопрос команды Зеленского, почему Портнов «пошел свободно гулять?», Луценко ответил: «У вас есть доказательства его преступлениям?»

Блогер: все мы просто не заслуживаем своей нации, страны, если такие люди, как Портнов, будут ходить с нами по одной земле

«Надеюсь, что снова приеду»: Сергей Лазарев прокомментировал свое поражение на Евровидении

«Мы не признаем ПЦУ, ведь ее создание – это раскол», - одна из самых главных православных церквей мира

Журналист: с Украиной впервые начали разговаривать на равных и в этом заслуга этого профессионала

«Символ убогости, очередей, закрытых границ»: Королева посвятила свой новый трек пионерам, мнения в сети разделились

Шпионка Бутина заявила, что «русские не сдаются» и взмолила о финансовой помощи

«Шикарная фигура»: Слава Каминская восхитила сеть откровенным фото в купальнике с глубоким вырезом

Ветеран АТО: угрозы Порошенко от Портнова – это логическое продолжение угроз Зеленского парламенту

Существует два сценария: стало известно о стратегии партии «Слуга народа» на выборах в ВР

Мы похоронили «Новороссию», а Украину сохранили – Порошенко

Политолог: эту войну Украина проиграла

Порошенко просит Бога о помощи Зеленскому

Политолог рассказал о двух уникальных случаях в истории Украины с инаугурацией президентов

Политики топят за досрочные выборы, опасаясь, что Вакарчук раскрутится за полгода и тогда будет беда, – блогер

Каденция завершена: Мари Йованович попрощалась с Украиной

Блогер: всі говорять про Портнова, забуваючи, що його колега Ківалов всі ці 5 років жив і не тужив, знаходячи спільну мову з АП

«Обвинили в измене и стреляли на поражение»: украинец под свист пуль сбежал из «ДНР»

Кланы будут рвать команду старого президента с одобрения команды нового президента и это заслужено, – блогер

«Он будет президентом моей родной страны»: Порошенко обратился к Зеленскому в преддверии инаугурации

Мера пресечения и аресты: Портнов рассказал, что ожидает Порошенко, Пашинского, Филатова …

«Такая утонченная»: Юлия Высоцкая сразила сеть наповал, оголив стройные ноги

Кремль в ярости: в России гневно ответили Зеленскому на его слова о возврате Крыма Украине

«Ты совсем не пышечка»: поклонники Анны Седоковой массово отговаривают ее садиться на новую диету

«Приват пал?»: Украинцы начали паниковать из-за глобального сбоя в системе «ПриватБанка»

Обнародована программа инаугурации Владимира Зеленского

«Выгоним русскую чуму с нашей земли»: в сети появилось видео, как «Азов» уничтожает запрещенную технику «Л/ДНР»

В Польше прошла масштабная акция против евроскептиков

«Уже в ближайшее время»: в ЕС заявили о войне с Россией

Политолог: «Если до осени «Слуга народа» сохранит 25% рейтинга, это будет очень хорошо»

«Гомосексуалисты под патронажем Киркорова»: в РФ предложили пожениться Лазареву и Билану

«У нас нет причин, чтобы враждовать»: Марин Ле Пен сделала новое заявление о России

«Мог выиграть и в Украине»: Притула прокомментировал третье место Лазарева на Евровидении

«Саакашвили проиграл всё, что можно»: Пушков прокомментировал заявление грузинского политика о Зеленском

«Вали на**й, пока можешь»: в Киеве разгорелся скандал с полицией

«Такая стройная!» Оксана Марченко поделилась селфи с ванной комнаты, восхитив сеть своим идеальным телом

Эрдоган хочет разрабатывать совместно с Россией С-500

ЧП случилось рядом с пирамидами в Гизе: в Египте подорвали автобус с туристами, фото с места происшествия

СМИ обнародовали график Зеленского в день инаугурации

Порошенко лишил должности детского омбудсмена Кулебу

Бывший руководитель Нацгвардии Аллеров окажется на свободе: стала известна дата

«Не віддавайте нас Зеленському. Він зрадить, здасть Україну»: Порошенко відвідав Биківнянські могили та запевнив, що наша країна не поступиться ворогу

В Латвии начали готовиться к отмене западных санкций против России

«Это уже давно не песенный конкурс, а политический»: Темникова высказалась о «Евровидении», отметив, что Мадонна выступила слабее некоторых участников

Медики рассказали, чем опасны укусы клещей

Политолог рассказал о новом главе правительства Украины

Новости за день